Folllow us on Twitter  Folllow us on Linkedin Folllow us on Facebook
 
 
onlinecasino2014.org online casino top rated http://www.actox.org/members/doc/play-slots-for-real-money.html brand new video slots more info online casinos that accept mastercard deposits http://playblackjackformoney.net/ real casino slot machine games online slots casino sites online casino usa usa online casinos for mac
TNT 2004 "Trends in Nanotechnology"
26 Enero, 2007at:Sw1 -->16 May, 2005

Segovia, Spain From  2004-09-13  to  2004-09-17


TNT 2004 Conference Program
(Conference Program available in pdf format here)
PROGRAM - TNT2004
Sunday, 12 th September 2004
17h00-20h00
REGISTRATION
 
20h30
WELCOME RECEPTION
NIMS Nanomaterials Laboratory
Sponsored by NIMS (Japan)
 
Week Schedule

TNT2004 - POSTER PRESENTATION DETAILS

Poster size: Max width: 1m - height: 1.22m

Session A (PA): From Monday morning to Tuesday afternoon.
Session B (PB): From Wednesday morning to Friday lunch time.

Posters from Session A (PA) should be installed on Sunday between 17h00 - 20h00 and removed on Tuesday between 18h30 - 20h00.
Posters from Session B (PB) should be installed on Wednesday before 10h30 and removed on Friday before 14h00.


TOP K: Keynote Lecture / O: Oral Presentation

SCIENTIFIC PROGRAM - TNT2004
Monday, 13th September 2004
08h00-09h00
REGISTRATION
09h00-09h15
Welcome and Introduction
Chairman: Ron Reifenberger
09h30-10h00
Masakasu Aono (NIMS, Japan) "Controlling local polymerization and depolymerization reversibly using a scanning probe"
K
10h00-10h30
Hiroshi Yokoyama (AIST, Japan) "Precision-Controlled Scanning Probe Anodic Oxidation: A Versatile Nano-Prototyping Platform"
K
10h30-10h45
Monica A. Cotta (UNICAMP - IFGW, Brazil) "Strain distribution and shape stability in InAs nanostructures"
O
10h45-11h00
Maria Varela (Oak Ridge National Laboratory, USA) "Atomic Scale analysis of complex oxide interfaces"
O
11h00-12h00
Coffee Break - Poster Session A - Instrument Exhibition

Session – Sponsored by NIMS-Nanomaterials laboratoy (Japan)

Chairman: Masakasu Aono

NIMS Nanomaterials Laboratory
12h00-12h30
Young Kuk (Seoul National University, Korea) "One-dimensional wires and their interconnections"
K
12h30-13h00
Tomihiro Hashizume (Hitachi Advanced Research Lab., Japan) "Conductance of organic nanowires using two-/four-probe fine electrodes fabricated by SPM nanofabrication"
K
13h00-13h30
Masaru Tsukada (Waseda University, Japan ) "Theory of Quantum Transport of nano-structures"
K
13h30-15h30
Lunch
Chairman: Hiroshi Yokoyama
15h30-16h00
Eiichi Nakamura (The University of Tokyo, Japan) "Synthetic chemistry: The gateway to nanoscience"
K
16h00-16h15
Markus Wahl (University of basel, Switzerland) "2D polymerization of polymerization of planar molecular networks"
O
16h15-16h30
Aranzazu del Campo (Universita degli Studi di Urbino, Italy) "Hierarchical chemical patterning of planar surfaces through wavelenth-selective activation of orthogonal photolabile silanes"
O
16h30-17h00
Patrick Van Hove (European Commission / IST-FET, Belgium) "Nanotechnologies for information processing"
K
17h00-17h30
Short Coffee Break
Chairman: Erio Tosatti
17h30-18h00
Federico Capasso (Harvard University, USA) "Harnessing vacuum fluctuations: physics and nanomechanics applications of Casimir-Lifshitz forces"
K
18h00-18h15
Ramon Aguado (ICMM-CSIC, Spain) "Shot noise spectrum of charge qubits realized in nanodevices"
O
18h15-18h30
Hsi-Sheng Goan (University of New South Wales, Australia) "Analysis of a scheme to observe quantum jumps of phonon transitions in a nanomechanical oscillator"
O
Chairman: Stephan Roche
18h0-19h00
Jean-Philippe Bourgoin (CEA Saclay, France) "Self-assembled carbon nanotube devices"
K
19h00-19h30
Christian Joachim (CEMES/CNRS, France) "Towards atomic scale interconnects with a molecular device"
K
19h30-21h30
Poster Session A - Instrument Exhibition / Refreshments
PS

TOP 

SCIENTIFIC PROGRAM - TNT2004
Tuesday, 14th September 2004
Chairman: Christian Joachim
08h30-09h00
Georg S. Dusberg (Infineon Technologies AG, Germany) "Controlled Growth of Carbon Nanotubes for Applications in Microelectronics"
K
09h00-09h15
Maya Doytcheva (Philips Research Laboratories, Netherlands) "Carbon nanotubes as electron sources in electron microscopes"
O
09h15-09h45
Stephan Roche (CEA/DRFMC, France) "Electronic transport phenomena in carbon-nanotube and DNA-based devices"
K
09h45-10h00
Douglas Galvao (State University of Campinas, Brazil) "Packing C60 in carbon nanotubes: an atomistic molecular dynamics study"
O
10h00-10h15
Benjamin Lassagne (Lab. National des Champs Magnetiques Pulses, France) "Magneto-transport in double wall carbon nanotubes: New Phenomena under 60T"
O
10h15-10h30
Pablo Jarillo-Herrero (Kavli Institute of Nanoscience Delft, Netherlands) "Electron-Hole Symmetry in a Semiconducting Carbon Nanotube Quantum Dot"
O
10h30-11h30
Coffee Break - Poster Session A - Instrument Exhibition
“Nanobiotechnology” Session – Sponsored by iNANO (Denmark)
iNANO - Interdisciplinary Nanoscience Center
Chairman: Peter Thostrup
11h30-12h00
Andreas Engel (University of Basel, Switzerland) "Imaging native membranes with the atomic force microscope"
K
12h00-12h30
Mathis Riehle (University of Glasgow, UK)
K
12h30-13h00
Noboru Yamazaki (NRI/AIST, Japan) "Biomedical nanotechnology for the development of active targeting DDS"
K
13h00-13h15
Jose-Martin Gago (ICMM-CSIC, Spain) "Peptide nucleic acids can form ordered self-assembled monolayers on surfaces with DNA recognition capability"
O
13h15-13h30
Olle Inganas (Biomolecular and Organic Electronics - IFM, Sweden) "Wiring conjugated olymers and biomacromolecules"
O
13h30-15h30
Lunch
Chairman: Mathis Riehle
15h30-16h00
Gerhard Meyer (IBM Research, Switzerland) "Metal atoms on ultrathin insulating films: Controlling the charge state of individual gold atoms"
K
16h00-16h15
Josep Samitier (Parque Cientifico de Barcelona, Spain) "Nano2Life a contribution to build the European Research Area in Nanobiotech"
O
16h15-16h30
Dimitrios Stamou (EPFL, Switzerland): "Bio-nanotechnology: templated assembly of functional nanoscopic elements on surfaces"
O
Chairman: Josep Samitier
16h30-17h00
Stuart Wolf (DARPA, USA) "Nanoelectronics beyond CMOS: Spin and Quantum Devices"
K
17h00-17h30
Mark Welland (University of Cambridge/IRC, UK) "Vapour phase growth of silicon carbide based nanostructures"
K
17h30-18h30
Coffee Break - Poster Session A - Instrument Exhibition
Chairman: Mark Welland
18h30-19h00
Mervyn Miles (University of Bristol, UK) "New SPM developments for characterization and creation of nanostrcutures"
K
19h00-19h30
Dany Porath (Hebrew University, Israel) "SPM and charge transport measurement through DNA molecules of complex sequence"
K
19h30-20h00
Roberto Otero (iNANO, Denmark) "STM studies of hydrogen-bonded DNA base aggregates"
K

TOP 

SCIENTIFIC PROGRAM - TNT2004
Wednesday, 15th September 2004
“Standards and Nanotechnology” Session – Sponsored by IEEE (USA)
Institute of Electrical and Electronics Engineers - IEEE
Chairman: Ken Dean
08h30-09h00
Edward Rashba (IEEE, USA) "Introduction to nanotechnology standards"
K
09h00-09h30
Krishna Kalyanasundara (Motorola, USA) "Nanotechnology standards along the product life cycle"
K
09h30-10h00
Robert Shull (NIST, USA) "Materials metrology in nanotechnology"
K
10h00-10h30
John Tucker (Keithley Instruments, USA) "A Perspective On The Need for Electrical Measurement Instrumentation, Methodologies, and Metrology Standards for Nanotechnology"
K
10h30-11h00
Coffee Break - Instrument Exhibition
Chairman: Edward Rashba
11h00-11h30
Ken Dean (Motorola, USA) "Interoperability in hybrid systems"
K
11h30-12h00
Meyya Meyyapan (NASA, USA) "Carbon nanotubes characterization challenges - Electrical and thermal properties"
K
12h00-12h30
Andy Henson (International Office of the National Physical Lab, UK) "Is international collaboration in nanotechnology standards a luxury or a
necessity?
"
K
12h30-13h00
Panel Session (moderated by Krishna Kalyanasundara): “Standards and Nanotechnology- What is needed,Who Benefits, What are the Risks?”
K
13h00-15h00
Lunch
Chairman: Clivia Sotomayor Torres
15h00-15h30
Ivan K. Schuller (UCSD, USA) "Magnetism in confined structures"
K
15h30-16h00
Erio Tosatti (SISSA, Italy) "Liquid nanodroplets that do not wet their own solid: contrasting NaCl against metals"
K
16h00-16h15
Jose L. Menendez (INCAR - CSIC, Spain) "Dimensionality effects and domain wall propagation on perpendicularly exchange biased wires"
O
16h15-16h30
Daniela Zanchet (Laboratorio Nacional de Luz Sincroton, Brazil) "Dipolar interactions in Fe-Fe oxide colloidal nanoparticles: Size and concentration effects"
O
16h30-17h00
Coffee Break - Poster Session B - Instrument Exhibition
Chairman: Juan Jose Saenz
17h00-17h30
K
17h30-18h00
Frank Scheffold (University of Fribourg, Switzerland) "Photonic liquids: Transport of light in strongly correlated particle assemblies"
K
18h00-18h30
F. Javier Garcia de Abajo (CSIC-UPV/EHU, Spain) "Probing local optical properties using fast electrons"
K
18h30-20h30
Poster Session B - Instrument Exhibition
PS
21h30

CONFERENCE DINNER

(Restaurante "La Floresta" (Segovia))

00h30
POSTER AWARDS CEREMONY

TOP 

SCIENTIFIC PROGRAM - TNT2004
Thursday, 16th September 2004
Chairman: L. Jay Guo
10h00-10h30
Peter Gruetter (McGill University, Canada) "Making Contact to Nanostructures by SPM"
K
10h30-10h45
Josep Fontcuberta (ICMM-CSIC, Spain) "Self-organization in complex oxide thin films. from 2D to 0D nanostructures of SrRuO3 and CoCr2O4"
O
10h45-11h00
Zeger Hens (Gent University, Belgium) "Electrodeposited PbSe nanocrystals: synthesis, electrical and optical properties"
O
11h00-11h30
Coffee Break - Poster Session B - Instrument Exhibition
Chairman: Peter Gruetter
11h30-11h45
Jurriaan Huskens (University of Twente-MESA+, Netherlands) "Soft and probe lithography without ink transfer"
O
11h45-12h00
Helmut Schift (Paul Scherrer Institut, Switzerland) "Fabrication process for polymer photonic crystals using nanoimprint lithography"
O
12h00-12h30
Juergen Brugger (EPFL, Switzerland) “Ties between microsystem technology and nano-engineering
K
12h30-13h00
L. Jay Guo (University of Michigan, USA) "Nanoimprint technology: recent progress and applications"
K
13h00-13h30
K
13h30-15h30
Lunch
Chairman: Daniel Ugarte
15h30-16h00
Mei-Yin Chou (Georgia Institute of Technology, USA) "Quantum size effects in nanostructures: Thin metal films and semiconductor nanowires"
K
16h00-16h30
Anwar Hasmy (IVIC, Venezuela) "Ballistic resistivity in Al nanocontacts"
K
16h30-16h45
Luc Piraux (University of Louvain, Belgium) "New routes for producing nanowires and nanotubes and their physical properties"
O
16h45-17h00
Riccardo Rurali (Universite Paul Sabatier, France) "On the properties of surface reconstructed silicon nanowires"
O
17h00-17h15
Aarnoud Roest (Philips Research, Netherlands) "Making a technology work: from nanowire science to a real device"
O
17h15-17h45
Short Coffee Break
Chairman: Jose-Luis Costa Kramer
17h45-18h15
Alexander Shluger (University College London, UK) "Measuring the force of individual surface ions"
K
18h15-18h30
Jorge Iribas Cerda (ICMM-CSIC, Spain) "Novel two-dimensional water structures on Pd(111) studied by STM: Experiment and theory"
O
18h30-18h45
Nuria Lopez (Universitat de Barcelona, Spain) "When Langmuir is too simple: H2 dissociation on pd(111) at high coverage"
O
18h45-19h00
Christian K. Riener (University College London, UK) "Dynamic force spectroscopy of single molecule ligand-receptor interactions at high loading rates"
O
19h00-19h15
Regina Hoffmann (University of Karlsruhe, Germany) "Sublattice identification by non-contact afm on the (001) surface of a rocksalt-type crystal "
O
19h15-21h30
Poster Session B - Instrument Exhibition / Refreshments
PS
 
22h00

SEGOVIA GUIDED TOUR AT NIGHT

Departure from "El Acueducto"

TOP 

SCIENTIFIC PROGRAM - TNT2004
Friday, 17th September 2004
Chairman: Anwar Hasmy
08h30-09h00
Constantine Yannouleas (Georgia Institute of Technology, USA) "Formation and properties of electron crystallites in semiconductor quantum dots"
K
09h00-09h30
Daniel Ugarte (Lab. Nacional Luz Sincrotron, Brazil) "Quantum conductance properties of atomic-size metal wires"
K
09h30-09h45
Marta Prada (University of Leeds, UK) "Tight-binding approach to the solution of N>2 quantum dot Network: A detailed study of the nuclear spin relaxation for memory-storage devices"
O
09h45-10h00
Marco Pala (Universita di Pisa, Italy) "Modelling ballistic magnetoconductance and magnetic focusing in SiGe cavities"
O
10h00-10h15
Anton Malko (EPFL, Switzerland) "Single photon emitters based on InGaAs/AlGaAs nanostructured grown in the inverted pyramids"
O
10h15-10h45
Enrique Calleja (Universidad Politécnica de Madrid, Spain) "Nanocavities and nanoemitters with AlN/GaN Bragg reflectors grown by MBE in Nanocapillar arrays"
K
10h45-11h15
Coffee Break - Poster Session B – Instrument Exhibition
Chairman: Juergen Brugger
11h15-11h45
Hai-Ping Cheng (University of Florida, USA) "Coherent electron transport through a molecular nano-junction: A light-driven molecular switch"
K
11h45-12h00
Robert Stadler (Technical Unversity of Denmark, Denmark) "An ab initio study of electron transport throught nitro-benzene: The influence of leads and contacts"
O
12h00-12h15
Imma Ratera (Lawrence Berkeley National Laboratory, USA) "Mechanical and charge transport properties of self assembled organic monolayers"
O
12h15-12h30
Ganesh Ramachandran (NIST, USA) "Electron transport in conjugated organic molecules: Carotene dithiols"
O
12h30-13h00
Phil Kuekes (Hewlett-Packard, USA) "Feasible architectures for molecular electronics"
K
Chairman: Ivan K. Schuller
13h00-13h15
J. F. Fernandez (IMM - CSIC, Spain) "Nanostructure and magnetic properties of Mn doped ZnO, a RT magnetic semiconductor?"
O
13h15-13h30
Antonio Hernando (Universidad Complutense de Madrid, Spain) "Tuning the magnetic properties of gold nanoparticles"
O
13h30-14h00
Albert Fert (CNRS/THALES, France) "New directions in spintronics"
K
14h00-14h15
CLOSING REMARKS
14h15-15h30
Lunch

TOP

   
   
 
  · :  © P h a n t o m s    F o u n d a t i o n   2 0 1 4  : ·  |   |   |